starostlivost o plet

Dehydratovaná pokožka a ako sa o ňu starať

Čo je to dehydratovaná pokožka? O tom sa vedú siahodlhé diskusie s často zmätočnými závermi. Ten zmätok vyplýva najmä z toho, že dehydrovaná pokožka sa často zamieňa s pokožkou suchou. Ide však o dva odlišné momenty. A práve tu je zakopaný ten povestný „pes“ – ako náhle pochopíte rozdiely medzi suchou a dehydratovanou pokožkou, bude pre vás ľahšie určiť vhodnú starostlivosť a opäť získať hladkú a žiariacu pleť, ktorú chcete.

Suchá, kombinovaná a dehydratovaná pleť

Suchá pleť sa dá pomerne ľahko rozoznať: je na pocit aj na dotyk napnutá a suchá viac-menej po celý rok. Tento stav zriedkavo kolíše, no môže sa zhoršiť v závislosti od aktuálnej klímy, sezóny či aktivity.

Problematická však môže byť aj tzv. kombinovaná pokožka. Tento typ pleti sa vyznačuje mastnými oblasťami v T-zóne, teda v okolí nosa, brady a čela, zatiaľ čo pokožka po stranách tváre, napríklad v oblastí líc, je suchá.

Dehydratovaná pokožka sa môže prejavovať ako suchá pleť, avšak s jedným významným rozdielom: má tendenciu objaviť sa a znovu zmiznúť, nepretrváva. Ďalším znakom dehydrovanej pleti je nadmerná tvorba mastnoty po celom povrchu kože. Napriek tomu, že prebytočná mastnota doslova preteká cez póry, pokožka je napätá, suchá a často sa odlupuje.

bioderma

Čo prispieva k dehydratácii pleti

Dehydratovaná pokožka je výsledkom pôsobenia viacerých faktorov a príčin, veľmi často sa ale jedná najmä o požitie nesprávnych výrobkov na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú silné a pre pokožku škodlivé chemikálie. Dehydratácia je teda v podstate akýmsi protestom či sťažnosťou vašej pleti voči tomu, čo s ňou robíte.

Vysušiť povrch pokožky a zanechať pocit dehydratácie môžu prípravky obsahujúce alkohol, mentol, mätu či syntetické a prírodné vône. Majú tiež potenciál stimulovať prebytočnú produkciu mazu v póroch, čo zákonite vedie k ich upchatiu.

Aj príliš dobrého škodí

Ako nevhodné sa javí aj používanie abrazívnych prostriedkov a čistiacich kief s tuhým a ostrým vlasom. To všetko môže byť dôsledkom poškodenia povrchu pokožky, stav ktorého je pre zdravú pleť mimoriadne dôležitý. Avšak aj použitie nesprávnej kombinácie produktov, prípadne príliš časté využívanie jednej skupiny, môže spôsobiť šarapatu. Napríklad kyseliny AHA a BHA či retinol majú svoje nesporne úžasné výhody pre určité typy pleti, ich každodenné používanie môže vyvolať dehydratovaný vzhľad pokožky a pocity nadmernej mastnoty.

bioderma_sk

Kľúč k starostlivosti o dehydratovanú pokožku

Opätovná hydratácia pleti vyžaduje jednu základnú vec a tou je upustenie od používania drsných a citlivosť vyvolávajúcich výrobkov. Druhý krok následne spočíva vo vybudovaní a prijatí určitých návykov a ich pravidelnom dodržiavaní.

  • používajte jemné a efektívne čistiace prostriedky, ktoré pokožku nezanechajú napnutú, suchú alebo mastnú
  • používajte revitalizujúce tonery, ktoré vašej pokožke neuberú, ale skôr dodajú chýbajúcu výživu
  • vyhnite sa vôňam v akýchkoľvek kozmetických výrobkoch, ktoré si na pleť nanášate (či už ide o prírodné, syntetické vône alebo éterické oleje)
  • používajte len tonery, séra a zvlhčovače nabité antioxidantami, ktoré obnovujú a posilňujú pokožku