Rodinný dom sa bez altánku takmer nezaobíde

zahradny altanokMáte rodinný dom a chýba vám miesto, kde by ste si mohli posedieť s priateľmi, porozprávať sa, prípadne niečo ugrilovať? Nechcete byť zavretý vo vnútri alebo na terase pred domom, kde vašu pohodu môže ohroziť zlé počasie? Potom je najlepšou voľbou práve altánok.

Altánky sú stavby, ktoré majú buď drevenú alebo kovovú konštrukciu. Sú to zhora kryté priestory, ktoré vám poskytnú prístrešok a ochranu pred počasím – či už pred prílišnými horúčavami alebo dažďom. Štandardne majú okrúhlu alebo 5-6 uholníkovú konštrukciu. Výhodou altánkov oproti záhradným domčekom je napríklad to, že nemusia mať vykopané základy a väčšina predajcov vám pôdorys a upevnenie zabezpečí.

Výhody záhradných altánkov

Záhradné altánky majú veľmi veľa výhod. Okrem vyššie spomínaného sú miestom relaxu, kde môžeme načerpať novú energiu a na chvíľku odísť z prostredia, v ktorom sme každý deň. Záhradné altánky môžeme postaviť viacmenej kdekoľvek v našej záhrade. Pre ich jednoduchú stavbu a konštrukciu sa hodia aj do rohu, ale aj do stredu záhrady. Sú to celoročné miesta, aj keď v zime sa pre ich priechodnosť vzduchu cez otvorené miesta využívajú ťažšie. Ale ani v zime sa s ich konštrukciou nič nestane a počkajú nás opäť do zvyšných troch ročných období.

Výzdoba záhradných altánkov

Záhradné altánky sú skvelým miestom, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Kvetinová výzdoba je ideálna pre romantické duše. Či už kvety okolo altánku alebo popínavé rastliny na altánku – vždy altánky osviežia a vyjadria vašu osobnosť. Ak sa vám nechce starať o kvety, tak si vysaďte okolo altánku skalku, ktorá je pekná a nenáročná na akúkoľvek údržbu. Pre kreatívnejších ľudí sa tu otvára priestor na rôzne nápady. Altánky sú ideálnym miestom na recykláciu viacerých použitých vecí. Či už do altánku vyrobíte bidielko pre vtáčikov alebo vymyslíte rôzne osvetlenie zo starých zaváraninových pohárov.

Vybavenie altánku

Do altánku je vhodné umiestniť gril a užívať si grilovačku s priateľmi takmer po celý rok. Na trhu je veľa altánkov dodávaných priamo so záhradným sedením. Štandardom je stôl a lavice pre 12 – 15 ľudí. Altánky sú dodávané s takým záhradným nábytkom, ktorý môžete využívať celoročne a na zimu ho nemusíte odkladať.