Je úplne jasné, že každá dielňa je špecifická podľa toho, čomu sa ako kutil venujete. Domáci mechanik má úplne iné potreby ako umelecký rezbár. Poďme sa spolu ale pozrieť na základ toho, čo by nemalo chýbať v dielni žiadneho remeselníka.
Alfa omega dielne – pracovný stôl
Výber, kúpa a zostavenie pracovného stola by malo byť jednoznačne na prvom mieste. Dohadovať sa na tom, či je dôležitejší stôl alebo náradie, je zrejme zbytočné. Jedno sa nezaobíde bez druhého.
Aké základné požiadavky musí spĺňať pracovný stôl?
- pevnosť
- stabilita
- plochosť povrchu
Základné pomôcky na rezanie
Tu máte naozaj veľa možností, ale medzi základy môžeme zaradiť:
- ručnú pílu
- pílu na kov
- stolovú pílu
- priamočiaru píla
- kotúčovú píla
- pokosovú píla
Nezabudnite si na pílu vyhradiť dostatok miesta a vybrať tú pre vaše remeslo najvhodnejšiu.
Systematické skladovanie náradia
Systém a organizácia náradia vám ušetria nielen kopec času, ale aj nervov. A k tomu vám pomôže len jediná vec – dostatok úložného priestoru. Ideálne takého, aby ste mali vo svojich veciach naozaj prehľad. Skvelými pomocníkmi sú otvorené police, úložné transparentné boxy alebo prepravky.
Náš tip: Klasická kolíková doska za pracovným stolom vám tiež môže ušetriť kopec práce. Na stenu ju pripevníte naozaj ľahko a najpoužívanejšie nástroje budete mať stále po ruke.
Určite potrebujete aj ručné nástroje
Žiadna dielňa domáceho kutila sa nezaobíde bez ručných nástrojov. Každý majster potrebujete:
- skrutkovače
- kladivá
- kľúče
- skrutky
Pre začiatočníkov sú ideálne kufríky so základným vybavením, ktoré vám poskytnú presne to, čo potrebujete.
Existuje ideálna brúska?
Brúska musí vyhovovať vašim potrebám. Rýchlo si teda charakterizujeme základné typy.
Pásové brúsky sú vynikajúce na dohladzovanie dreva. Preto sú ideálne na použitie v prípade, keď potrebujete opracovať hrubé rezané drevo alebo zachrániť zvetrané drevo.
Delta brúska slúži na obrusovanie rohov a rôznych okrajov, hrán.
Brúska v tvare žehličky sa nazýva multibrúska. Je vhodná na opracovávanie veľkých povrchov, ale aj rohy. Multibrúsky sa nazývajú multi aj preto, že na nich môžete pripojiť doplnkové nadstavce. Tým pádom ich využijete aj na brúsenie ťažšie dostupných miest.
Brúska na hladké brúsenie s kruhovou brúsnou plochou je brúska excentrická. Používa sa na odstraňovanie materiálov, farieb a lakov na veľkých povrchoch. Je ideálna aj na nerovnomerné povrchy.
Vŕtanie je činnosťou každého kutila
Dielňa bez vŕtačky snáď ani nie je dielňou. Okrem elektrickej vŕtačky by u vás nemala chýbať ani tá bezdrôtová, ktorou sa dostanete všade. Existujú dva hlavné typy vrtákov:
- jeden je príklepový vrták – elektrická alebo akumulátorová vŕtačka, ktorá je vhodná najmä na vŕtanie dier do betónu a muriva
- vŕtačka bez príklepu je vhodný na vŕtanie otvorov a skrutky do dreva alebo kovu, využijete ju najmä pri zámočníckej alebo stolárskej dielni, je presnejšia
A čo dodať na záver?
Keďže práca často vyčerpáva, a to najmä ak trvá niekoľko hodín, je vhodné, aby ste ako správny domáci majster mali vždy po ruke občerstvenie – či už jedlo, pitie, chladničku so studenými nápojmi, alebo nejaké dobroty.