Trpezlivosť ruže prináša

Trpezlivosť. Schopnosť vyčkať, vydržať. Nemať, to, čo by sme chceli hneď vo chvíli v ktorej si to zaujmeme,  s tým, že je jedno či sa jedná o nejakú materiálnu vec, zážitok, informáciu či odpoveď.

Trpezlivosť je schopnosť, vďaka ktorej môžeme svet zažívať príjemnejšie, slobodnejšie a radostnejšie. Ako to myslím? Jednoducho. Keď sme trpezlivý, nie sme v zajatí svojich očakávaní, v zmysle toho, že sa už nevieme dočkať na to, až už konečne niečo budeme mať, až už konečne budeme niečo vedieť. Pretože keď nám trpezlivosť chýba, neustále myslíme na to, čo nám chýba, čo potrebujeme, čo očakávame, čo proste chceme mať, hneď tu a hneď teraz.

Je v podstate jedno či ide o maličkosti alebo veľké veci. Netrpezlivosť sa môže prejavovať skutočne tým najrôznejším spôsobom pri najrôznejších situáciách. Napríklad keď dlho čakáte na zákazku a je jedno či ste si objednali kvalitné cigary, slovenské posteleči drevený stolík. Či ide o to, že ste netrpezlivý, keď máte stáť v rade na pošte alebo keď už niekoľko mesiacov hľadáte byt a nie ste schopný nájsť žiadny, ktorý by sa vám páčil, respektíve keď už nejaký nájdete, rozhodnete sa ho kúpiť ale zistíte, že už sa pre neho rozhodol niekto pred vami.

Čo vlastne znamená, keď ste netrpezlivý? Znamená to, že nie ste spokojný v situácii tu a teraz. Že si myslíte, že všetko čo chcete, potrebuje mať teraz inak nebudete spokojný. Že sa možno bojíte, že to nikdy mať nebudete a pociťujete nespokojnosť s prítomným stavom. Ako sa však veci majú? Nikdy nebude všetko dokonalé, to je proste svet, veci vznikajú a zanikajú a nič netrvá večne. Ak budete hľadať šťastie vonku, nikdy ho nenájdete. Ak ho nájdete vo vnútri, ako bonus sa k vám do prežívania pridá trpezlivosť, pretože od žiadneho momentu nebudete očakávať nič, čo by prirodzene neobsahoval.