Ako investovať

Chcete sa zabezpečiť do budúcnosti? Začnite investovať. Svet sa v posledných rokoch pomaly spamätal z ekonomickej krízy, ktorá ho plošne zasiahla. Žijeme v dobe, ktorá je stále viac nestabilná a musíme sa v nej naučiť fungovať. Nie sme hýčkaní ako deti v športovom kočíku. Ľudia, ktorí hľadia do budúcnosti, ale nečítajú si mesačný horoskop tak veľmi dobre vedia, že je rozumné a najmä potrebné sa dobre zabezpečiť. A preto sa oveľa viac ľudí púšťa do vlastných i drobných investícií. Ako s investíciami začať?

Ak nemáte dostatok odvahy na to, aby ste na trh investícií vtrhli sami, porozhliadnite sa po investičnom maklérovi . Ten by sa mal orientovať v oblasti kapitálových trhov. Jeho znalosti by mali obsahovať základné aspekty investovania do akcií, komodít, mien, fondov, dlhopisov alebo realit, pozemkov, poistenia a v neposlednom rade tiež znalosti vývoja cien drahých kovov. Určite nehľadajte niekoho, kto odhaduje len na základe mesačného horoskopu.

S výberom svojho investičného poradcu si dajte na čas. Predsa len bude operovať s vašimi peniazmi a musíte mu veriť. Pokojne sa na začiatku stretnite s viacerými poradcami a zhodnoťte, kto vás svojimi skúsenosťami a názormi presvedčil.

Koľko investovať na začiatku?

Na účte nemusíte mať nutne milióny korún, aby ste vôbec začali premýšľať o investíciách. Začať sa dá aj s málom. Výška vášho imania rozhoduje prinajmenšom o tom, do akých aktív sa rozhodnete peniaze vložiť. Ak suma, ktorú mienite investovať bude v rádoch stoviek eur mesačne, musíte počítať s obmedzeným výberom aktív. Za mesačné investície v rádoch tisícov sa už ale dajú nakúpiť komodity aj akcie prostredníctvom fondov. A v rádoch státisícov si už môžete dovoliť aj správu aktív, zložené cenné papiere ako sú investičné certifikáty , korporátne dlhopisy , vklady do fondu kvalifikovaných investorov, atď. V investičných začiatkoch sa určite neváhajte obrátiť na investičného makléra. Ten zhodnotí vaše zámery, investičné možnosti a navrhne investičné portfólio šité vám na mieru. Jednoducho sa ním necháte viesť, ako keby vás viezol v športovom kočíku.

Aké sú pravidlá investovania?

Pokiaľ už ste rozhodnutí sa do sveta financií viac ponoriť, mali by ste mať neustále na pamäti pár základných rád a poučiek. Tie vás budú neustále udržiavať v strehu a najmä zabránia tomu, aby ste niekedy skončili v červených číslach. Dobre si rozmyslite, koľko chcete investovať. Vyčleňte si na investície naozaj len prebytok peňazí, o ktorých viete, že o ne môžete prísť bez radikálnejšieho zaťaženia vášho rozpočtu. Rozdeľte svoje investície do viacerých aktív. Kombinujte akcie, dlhopisy, investičné certifikáty, zlato, fondy, meny atp. Váš investičný maklér by mal poznať trh a jeho vývoj. Snažte sa sledovať, kam sa vaše peniaze ukladajú a ako môžete svoje investície posunúť ďalej. Nenechajte sa strhnúť davovú psychózou a mediálnymi správami. Ak vás investície a finančná oblasť zaujíma, sledujte len pár dôveryhodných zdrojov a z nich čerpajte informácie. Pokúšajte sa vzdelávať v obore. Navštevujte investičné portály  kde sa dozviete veľa zaujímavých informácií.